Szukaj
Ostatnio przeglądane
Doskonały przykład analizy rozwoju...
Dzisiaj książka jest czymś, co żyje...
Zbiór esejów Carla Ginzburga Czytać...
Analiza teoretycznych aspektów współczesnego feminizmu amerykańskiego i francuskiego.
Pięć rozpraw z historii kultury rosyjskiej (od XI do XIX wieku).
Ważny przyczynek do współczesnej teorii semiotyki, która przekształciła się głęboko w latach osiemdziesiątych pod wpływem spotkania z historią.
Mityczna książka paryskiego maja, stanowiąca pionierską i w znacznym stopniu profetyczną analizę współczesnego społeczeństwa mass mediów.
Odnaleziony po pół wieku fragment traktatu filozoficznego, nad którym Bachtin pracował w młodości. Tekst rzucający nowe światło na filozoficzne inspiracje światowej sławy badacza kultury.
Zamiast bezpośrednio z dziełami, coraz częściej obcujemy dziś z ich interpretacjami, albo nawet z interpretacjami interpretacji. Steiner sam napisał historię Antygon... Czy nie jest to ucieczka od rzeczywistej obecności?
Pielgrzym, rycerz i włóczęga jako literackie metafory podróży człowieka przez życie.
Refleksja nad refleksją: dlaczego współczesna humanistyka samej sobie poświęca tyle uwagi? Czy metarefleksja, znamię wyostrzonej samoświadomości, nie staje się jej ograniczeniem?
Literatura jako specyficzne doświadczenie czasu. Słowacki czytany przez pryzmat strukturalizmu, Nietzsche przez pryzmat Miłosza, Trentowski przez pryzmat Heideggera...
Analizy współczesności zainspirowane myślą Simmla.
Wykład semiotyki miasta i jego mitów napisany przez jednego z założycieli słynnej tartusko-moskiewskiej szkoły semiotyki.
Nieortodoksyjne czytanie Biblii ukazuje zaskakujące związki Erosa ze śmiercią, polityki z religią, ofiary z katem. Tak Bóg „miota ludźmi w piekle materii”.
Dzieło życia zbierające w jeden tom rozproszone eseje jednego z najoryginalniejszych polskich filozofów, który margines wybrał jako sposób życia.