Szukaj
Ostatnio przeglądane
MiroFor ma perFormować: esejem,...
Antologia Bruno Schulz w oczach...
Księża Hitlera to książka fascynująca...
Seria: MiroFor
ISBN: 978-83-7908-216-2
Rok wydania: 2021
redakcja: Macieja Byliniak, Agnieszka Karpowicz, Piotr Sobolczyk
liczba stron: 352
format: 160 x 238 mm
oprawa miękka
nasza cena: 32,30 zł
cena rynkowa: 38,00 zł
Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 26,60 zł
Miron w Lublinie (i Paryżu) |Aleksandr Wójtowicz AkcentMiroFor ma perFormować: esejem, odkryciem z archiwów, dialogiem, prozą, wierszem, krytyką. Być Forum, platFormą i semaForem dla wszystkiego, co Białoszewskie w literaturze, sztuce i kulturze.
W drugim tomie „MiroFora” śledzimy meandry autobiograficznej strategii literackiej Białoszewskiego. Jaki wzór wyłoni się, gdy nałożymy na siebie teksty Tajnego dziennika i Chamowa? Czym byłby Pamiętnik z powstania warszawskiego, gdyby autor nie wykreślił z niego odnalezionych w brulionach partii dziennikowych? Jak z perspektywy dzisiejszych koncepcji polityczności interpretować programową prywatność i niezaangażowanie Białoszewskiego?
Gościmy także na spotkaniu autorskim poety w Muzeum Czechowicza w Lublinie w 1976 roku (dzięki transkrypcji unikatowego nagrania) i tropimy jego wcześniejsze wizyty w tym mieście. Odkrywamy, w jaki sposób Białoszewski i piszący o nim literaturoznawcy wymieniali się językami – i odnajdujemy w nim krewnego Fluxusu. Pytamy współczesnych poetów, pisarzy i artystów o to, co dziś czerpią dla siebie z jego twórczości – i sami odnajdujemy wśród ich dokonań współbrzmienia, korespondencje i ślady zmierzające w kierunku wyznaczonym przed laty przez autora Było i było.
Miron w Lublinie (i Paryżu) | Aleksander Wójtowicz Akcent
---
Zapowiedź tomu III
Pamiętamy Pamiętnik, pamiętamy o 50. rocznicy jego publikacji, pamiętamy o 100-leciu urodzin jego twórcy. Odkrywamy partyjne recenzje wydawnicze, wczytujemy się we wstęp do nowego amerykańskiego przekładu, namyślamy nad różnymi znaczeniami "kupy" (nie tylko konstrukcyjnej), tropimy Andrzeja Własta w powstańczej audiosferze, rajcujemy pamiętająco o Rajzie.