Szukaj
Ostatnio przeglądane
Poruszający portret dwóch...
„Gdzież zniknęło tyle pięknych...
Szlacheckie zaścianki, prawosławne...
ISBN: 978-83-7908-163-9
Rok wydania: 2019
przekład tekstów anglojęzycznych: Joanna Błachnio
przekład opowiadania Le Dieu de la Croix-Rousse: Anna Arno
liczba stron: 408
format: 210 x 279 mm
408 stron
oprawa miękka
nasza cena: 127,50 zł
cena rynkowa: 150,00 zł
Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 90,00 zł
Pięknie zaprojektowana i wydana książka, przedstawia poruszający zapis dwuletniej wojennej rozłąki wybitnych artystów — Franciszki i Stefana Themersonów. Na publikację składa się 150 listów, 150 telegramów, pamiętniki Stefana, oficjalne dokumenty i rysunki Franciszki.
Franciszka i Stefan biorą ślub w roku 1931. Razem tworzą pięć filmów, w których wykorzystują eksperymentalne techniki fotograficzne, rozwijane przez Stefana od roku 1928. Jednym z wynalazków Stefana jest „stół trikowy” – statyw do aparatu, który pozwala Themersonom tworzyć ruchome fotogramy. Themersonowie uznawani są za czołowe postacie awangardowego kina w Polsce lat trzydziestych – nie tylko tworzą filmy, lecz także wydają dwa numery czasopisma „f.a.” [film artystyczny]. Tematem pierwszego numeru jest nowe kino angielskie, a drugiego – francuskie. Stefan i Franciszka odwiedzają filmowców w Londynie i w Paryżu, a wybrane prace przywożą do Warszawy.
Zarabiają na życie, tworząc książki dla dzieci – Stefan je pisze, a Franciszka ilustruje. Ich prace nie przypominają książek dla dzieci, które znamy. Nie ma w nich czarodziejów ani wróżek. Magiczne jest w nich to, co możemy znaleźć w codzienności: cegły, elektryczność, alfabet czy poczta.
W 1938 roku Themersonowie wyjeżdżają z Warszawy, by kontynuować pracę w Paryżu.
Współwydawcą książki jest Żydowski Instytut Historyczny
Nominacja w konkursie na książkę edytorsko doskonałą EDYCJA
Recenzja Urszuli Pieczek w Magazynie ZNAK
Recenzja Honoraty Sroki w miesięczniku Mały Format