Szukaj
Ostatnio przeglądane
Książka poświęcona obrazowi...
Czwarty z pięciu podręczników do...
Podróż po dziele, którego znajomość...
Urodzone na początku XX wieku w rodzinie mandżurskiego wieśniaka dziecko zostaje polskim katolickim księdzem – tak w jednym zdaniu streścić można żywot Józefa Kaingby (1900-1988).
Dzienniki Heleny są nie tylko intymną opowieścią o kobiecie, która wchodziła w dorosłość w okresie II wojny światowej. To także świadectwo czasów i zapis codziennego życia na Kresach i Pomorzu.
Opis długiego i burzliwego życia zapomnianego polskiego malarza na tle historii Europy.
Z okazji setnej rocznicy urodzin noblisty w ramach obchodzonego Roku Czesława Miłosza Polska Filharmonia Bałtycka zorganizowała cykl spotkań, w którym współgrają muzyka i poezja. Wiek Miłosza jest pamiętnikiem tych spotkań.
Szlacheckie zaścianki, prawosławne wioski, żydowskie miasteczka […] przechowują „zapach” Kresów, tego obszaru – jak ktoś celnie powiedział – naszej zbiorowej tęsknoty.
(Z posłowia Władysława Zawistowskiego)
Czy patrząc w twarz dyktatora, jesteśmy w stanie czegoś się o nim dowiedzieć? A może tylko dowiemy się czegoś o jego twarzy, wykreowanej na potrzeby propagandy? Czy istnieje rozpoznawalne „oblicze zła” i gdzie powinniśmy go szukać?
Moja wizja Gdańska, moja pasja, jaką jest Gdańsk. Paweł Adamowicz
Autobiografia ekscentrycznego fotografa, autora prowokacyjnych aktów, ale i wrażliwego, bezkompromisowego artysty.
Niezwykły dokument artystycznej drogi największego z polskich "performerów", czyli artystów uznających własne istnienie za materiał, w którym wyraża się ich sztuka.
Na kartach tej książki paradują niezwykli bogowie: spłodzony przez węża Aleksander Wielki, Juliusz Cezar z ogonem komety, przebrany w strój Wenery Kaligula, Święty Napoleon, Lenin większy „niż owa góra świetlista, za którą znaleziono diabła”, Mussolini-Herkules wzrokiem powstrzymujący erupcję Etny, mesjański Hitler, błogosławiący Stalin, Ceauşescu z kłami wampira i rozpromieniony jak słońce Kim Dzong Il.
Niniejszy tom ujawnia – na równi z indywidualnym stylem – bogactwo i wielokierunkowość zainteresowań jego autora. Prezentuje krytycznego obserwatora polskiego życia muzycznego, również w jego wymiarze społecznym i politycznym.
Listy do Kasi to historia zauroczenia znanego gdyńskiego Kapitana młodziutką Marią „Kasią" Frontczakówną (Wysłouch), losy ich nigdy niewyznanej miłości oraz długoletniej przyjaźni.
Rozmowy Zofii Owińskiej z Witoldem Lutosławskim mają wyjątkowy charakter, co wynika ze szczególnie bliskich, niemal rodzinnych relacji obojga rozmówców.
Arcywzór ponowoczesnej autobiografii. W epoce, w której każdy pisze o sobie, nikt nie uczynił tego równie przenikliwie jak Roland Barthes.
Zmieniam się, na pewno się zmieniam. Życie inaczej wygląda
z różnych pozycji. (Jerzy Grotowski)
Pewnie każde dziecko w Polsce wie, że Gudzowaty to ten od gazu. A ile wie cała reszta?
Zapis rozmów o kompozytorze przeprowadzonych m.in. z Julią Hartwig, Krzysztofem Zanussim, Ryszardem Kapuścińskim.
Bogato ilustrowana monografia życia i twórczości Nikifora Krynickiego, wybitnego malarza-prymitywisty.
Najnowsza książka szefa Platformy Obywatelskiej.