Szukaj
Ostatnio przeglądane
Rozprawy i szkice profesora Zbigniewa...
https://linktr.ee/juz_tlumaczeNa tom...
Książka dokumentuje wzmożoną refleksję, jaka dokonała się w Niemczech po pierwszej wojnie światowej nad relacjami między matematyką, fizyką matematyczną a wyobraźnią poetycką i estetyczno-filozoficzną.
Książka jest próbą przypomnienia koncepcji filozoficznych neokantysty Hansa Vaihingera.
Krytyczna interpretacji kojèviańskich pojęć „końca historii” i „śmierci człowieka”.
Rozprawa z dziedziny etyki medycznej, która poddaje analizie podstawowe pojęcia etyczne w kontekście decyzji lekarskich.
Filozoficzna interpretacja koncepcji historii Wilhelma Diltheya.
Jedna z ostatnich prac hiszpańskiego filozofa, analizująca Leibnizjańskie pojęcie zasady.
Próba zdefiniowania pojęcia rozumu i racjonalności oraz interpretacji "dziejów" rozumu w nowych warunkach cywilizacyjnych, zagrożenia związane z dwudziestowiecznymi przemianami rozumu.
Życia nie można postawić przed trybunałem rozumu. Rozum wyłania się bowiem z życia i dzięki temu człowiek może je rozumieć, a poprzez nie historię. Filozoficzno-historyczne studium hermeneutycznej filozofii Wilhelma Diltheya i myślicieli
Jak żyć? Jak żyć, by być wolnym i szczęśliwym człowiekiem, nie narażając się na negatywne reakcje innych ludzi, na restrykcje moralne i sankcje prawne? Jakie są dopuszczalne granice naszych dążeń do szczęścia i realizowania prawa do wolności?
Antropologia fundamentalna stanowi dowód na to, że nie należy w myśleniu o człowieku poprzestawać na alternatywie stałej natury ludzkiej z jednej strony, z drugiej zaś historyczności w ujęciu hermeneutycznym.
Książka Zrozumieć niewiarę to próba oryginalnej egzegezy fenomenu – jak głosi jej podtytuł – „filozoficznego wyznania niewiary”. Autorka, skupiając się na świecie kultury francuskiej, bada dzieła takich znanych twórców i myślicieli, jak: François Rabelais, Michel Montaigne, Pierre Bayle, Voltaire czy Jean Jacques Rousseau.
Artykuły Johanna Augusta Eberharda skłoniły Kanta do sprecyzowania swoich wcześniejszych twierdzeń oraz podjęcia zagadnień uprzednio nieomawianych w granicach filozofii transcendentalnej.
Oryginalna koncepcja hermeneutyki i rozumienia, będąca kwintesencją poglądów niemieckiego myśliciela, wyznaczająca szlak współczesnej filozofii hermeneutycznej
Książka o filozofii Talesa i Heraklita, których myśl nie mieści się w schemacie klasycznej filozofii europejskiej.
Inauguracyjny wykład wygłoszony przez Foucaulta z okazji objęcia katedry w College de France.
Szkice z historii filozofii, które są zarazem oryginalnym sposobem filozofowania.
Najważniejsza książka Michela Foucault i jedna z najważniejszych prac filozoficznych XX wieku.
Filozofia to oczywiście konstruowanie pojęć, ale ta prosta odpowiedź spowija wielowarstwową, pasjonującą przygodę intelektualną.
Czy można określić, co to jest zdrowie i kiedy zaczyna się stan choroby, w inny sposób niż poprzez możliwość uczestniczenia w życiu społecznym?
Próba ujęcia trzech Kantowskich Krytyk jako spójnego systemu filozoficznego.
Historia kształtowania się między końcem XV a końcem XVII wieku nowoczesnego obrazu wszechświata, napisana przez wybitnego filozofa, którego interesują nie tylko naukowe pojęcia, ale także światopoglądowe konsekwencje tego historycznego p
Cztery eseje o myślicielach z czasów reformacji, którym intelektualna uczciwość kazała zwrócić się przeciw Lutrowi, kiedy konformizm powstających kościołów protestanckich oddalał je od ideału moralnej naprawy zdegenerowanego Kościoła
Fenomenologia Merleau-Ponty
Nie było "greckiego cudu", twierdzi autor, ale istniały sprzyjające czynniki kulturowe, na przykład agora w środku miasta, dzięki której słowo stać się mogło w Grecji instrumentem politycznym. A to wymagało studiów nad językiem...
Na skrzyżowaniu własnej interpretacji psychoanalizy i fenomenologii Bachelard rozwija oryginalną koncepcję marzącej wyobraźni jako nadmiaru.
Nauka nie rozwija się poprzez akumulację swych osiągnięć; do przodu posuwa się wtedy, gdy znajdzie siłę, by zerwać z koncepcjami przeszłości. Powstają wtedy geometrie nieeuklidesowe, logiki niearystotelesowskie itp.
Amerykański filolog i krytyk literacki zajmujący się zwłaszcza aktem lektury. Jego książka jest unikatowym świadectwem rygorystycznej interpretacji tekstów filozoficznych, odsłaniającej ich nieredukowalne i nierozstrzygalne trudności.
Książka zawiera eseje z zakresu historii idei, prezentujące panoramę myśli wieku XVIII, w centrum której stoi
Immanuel Kant.
Wykłady Immanuela Kanta na temat logiki, a zarazem genealogię Kantowskich pojęć i idei.
Książka o mało znanym, twórczym i wrażliwym aspekcie rozumu filozoficznego i o filozofach, zarazem niepospolitych artystach, którzy go poszukiwali: o Leonardo da Vincim, Campanelli, Giordano Brunie i Nietzschem.